Budowa ogrodzenia – formalności. O czym musisz pamiętać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrodzenie pomaga w utrzymaniu naszego bezpieczeństwa, jego odpowiedni dobór wpływa również na estetykę całej nieruchomości, ale jego konstrukcja musi być zgodna z wymogami prawnymi. Jeśli przed postawieniem ogrodzenia nie zwrócimy na nie uwagi, może się okazać, że będziemy musieli je rozebrać lub zapłacić grzywnę. O czym należy wiedzieć?

Droga ma znaczenie?

Budowa ogrodzenia teoretycznie nie wymaga pozwolenia, ale może być ono wymagane, jeśli planowane jest od strony drogi, przez co może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa osób lub mienia.

Jeśli obok naszej działki znajduje się droga gminna, powiatowa czy wojewódzka, powinniśmy się starać o takie pozwolenie, ponieważ władze miasta mogą stwierdzić, że nasze ogrodzenie np. ogranicza widoczność kierowcom (szczególnie, jeśli nasza nieruchomość znajduje się przy skrzyżowaniu dróg).

Rejestr zabytków

Osobnym przypadkiem są ogrodzenia stawiane na działce lub nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Takie działanie wymaga uzyskania pozwolenia konserwatorskiego. Co prawda, wszelkie roboty budowlane wykonywane na tym terenie potrzebują takiego pozwolenia.

Wysokość ogrodzenia

Kiedy wysokość naszego ogrodzenia będzie przekraczać 2,2 m, musimy je zgłosić. Wniosek powinien zawierać rodzaj, zakres i sposób wykonywanych prac oraz termin ich rozpoczęcia, i być złożony w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem robót. Czasem urzędy proszą również o dołączenie szkiców lub rysunków tego ogrodzenia.

Jeśli nasz wniosek zostanie odrzucony, może być to związane np. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który także nas ogranicza. Lepiej takie plany zgłosić, ponieważ postawienie ogrodzenia bez zgłoszenia zostanie uznane za samowolę budowlaną, a za to grozi kara w postaci grzywny, rozbiórki lub nakazu uiszczenia opłaty legalizacyjnej.

>> Zobacz też: Ogrodzenie betonowe – wady i zalety

Typ ogrodzenia

Przepisy nie poruszają podobnych tematów, dlatego z prawnego punktu widzenia nieważne jest, z jakiego materiału wykonamy nasze ogrodzenie (drewno czy metal), wybierzemy typ (np. ażurowe) czy jaka będzie jego minimalna lub maksymalna wysokość (chyba że przekracza wspomniane 2,2 m lub ogranicza to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Tutaj możemy wreszcie nie martwić się przepisami i wybrać ogrodzenie, które przypadło nam do gustu.

Zgoda sąsiada

Na szczęście przepisy nie regulują, jaką należy zachować odległość między ogrodzeniem a granicą działki sąsiada, ważne tylko, by jej nie przekraczało, tzn. znajdowało się na naszym terenie. Można je postawić również na osi wydzielającej działki sąsiadów, ale wtedy trzeba uzyskać zgodę sąsiada.

Szerokość bramy garażowej i furtki

To może niektórych zaskoczyć, ale również ich rozmiar określają pewne normy. Minimalna szerokość bramy garażowej może liczyć 2,4 m, a furtki – 0,9 m. Ogrodzenie ponadto nie powinno stwarzać żadnego zagrożenia dla ludzi (np. posiadać wykończenia w kształcie ostrych szpikulców poniżej wysokości 1,8 m), a bramy oraz furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz działki (analogicznie jak drzwi w mieszkaniach w blokach) ani mieć progów.

Twarde prawo, ale jednak prawo

Prawo budowlane reguluje formalności, także te związane z budową ogrodzenia. Zwykle nie potrzebujemy ich załatwiać, bywają jednak wyjątki, które zależne są od określonych parametrów ogrodzenia (np. jego wysokość) lub położenia.

Dobrze jest poznać lokalne regulacje prawne, które obejmują teren naszej nieruchomości m.in. ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, szczególnie jeśli zamierzamy postawić wyższy płot od standardowego. Warto o tym pamiętać, aby nie pojawiły się nieprzyjemności związane z nieznajomością prawa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*