Jaka brama do garażu? Czym kierować się, wybierając konkretny model? Wiadomo przecież, że to garaż jest miejscem, gdzie nie tylko trzymamy samochód, ale też potrzebne sprzęty i narzędzia. Warto więc, żeby brama garażowa była nie tylko trwała i dobrze zabezpieczała np. przed włamaniem, ale także cechowała się funkcjonalnością.
Przede wszystkim to zabezpieczenie powinno cechować dostosowanie do naszych potrzeb. Wiadomo przecież, że architektura garażu może bardziej sprzyjać pewnym rozwiązaniom. Brama może być segmentowa, rolowana lub uchylna – inną wybierzemy do pomieszczenia, gdzie parkowany jest jeden samochód, zupełnie odmienną przy dwóch autach.
Brama do garażu powinna być też wyposażona w odpowiedniej jakości izolację akustyczną i termiczną. Coraz bardziej wymagające są zwłaszcza parametry dotyczące ciepłochronności bram garażowych. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy garaż jest bezpośrednio połączony z domem.
Zwykle takie produkty są oferowane w dużej ilości wzorów i faktur, gdzie mniejszy wybór jest wśród barw. W tym przypadku dominują brąz, biel i srebro. Niekiedy w powierzchnię bramy garażowej wbudowuje się drzwi po to, by była lepiej dostosowana do konkretnych wymagań klienta. Można tutaj także wskazać na modele gładkie, z wytłoczeniami lub faliste. Niektóre posiadają także naświetlenia.
Najczęściej spotyka się:
Charakterystyka garażu i fakt, że przechowywany jest tam samochód i drobniejsze, ale potencjalnie cenne sprzęty, sprzyja włamaniom o charakterze rabunkowym. Wyróżnia się tutaj aż sześć klas bezpieczeństwa od RC1 do RC6. Te z najwyższą cyfrą jest najtrudniej pokonać. Stosuje się tutaj takie systemy jak fotokomórka, które mają chronić samych użytkowników np. przed uderzeniem przez bramę. Dodatkowo nowoczesne bramy wyposażane są w automatyczny układ odłączający. Jego zadaniem jest cofnięcie skrzydła wówczas, gdy natrafi ono na przeszkodę. Przydatna bywa też funkcja łagodnego zatrzymania, która nie pozwoli skrzydłu uderzyć o posadzkę.
Współcześnie trudno jest mówić o nowoczesnych bramach bez automatycznego sterowania. W praktyce tego rodzaju systemy bardzo się już upowszechniły i to detale decydują o tym, czy korzysta się z topowych, czy też ze standardowych rozwiązań. Brama na pilota ma liczne zalety: nie tylko nie zmokniemy przy jej otwieraniu podczas ulewnego deszczu, ale też trudniej będzie ją podważyć i włamać się do środka. Istotne dla jej poprawnego funkcjonowania jest właściwe dobranie systemu do wielkości i ciężaru drzwi.
>> Zobacz też: Systemowe bramy wjazdowe. Co warto o nich wiedzieć?
System kierujący bramą wymaga przede wszystkim okresowych przeglądów i konserwacji. Jest o co dbać, bo szacuje się, że napęd jest wart ⅓ całego kosztu bramy garażowej. W jego składzie znajdziemy:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Przy zakupie bramy garażowej bardzo istotne jest to, żeby dobrze wybrać najważniejsze wymiary. Musimy to zresztą zrobić zarówno w przypadku bramy z napędem, jak i tradycyjnej, otwieranej ręcznie. Chodzi między innymi o:
Zdjęcie główne: Pexels z Pixabay