Jak przycinać drzewa owocowe? Solidny poradnik

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przycinanie drzew owocowych to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który ma wpływ na ich zdrowie oraz rozwój. Dobrze wiedzieć, jak tego dokonać i kiedy jest na to najlepsza pora.

Właściwie wykonane cięcie drzew oraz krzewów owocowych ma bardzo duże znaczenie dla ich dalszego plonowania. W ten sposób można wpłynąć na to, jakie dają owoce, ale również uformować kształt rośliny oraz poprawić jej wygląd. Za sprawą pozbywania się starych, chorych i niepożądanych gałęzi, dba się o zdrowotność drzew owocowych oraz stymuluje do wzrostu nowych pędów. Należy pamiętać, aby zabieg wykonywać w odpowiednim terminie. Dla poszczególnych gatunków często najdogodniejsze są zupełnie inne pory.

Pierwsze cięcie

Po zakupie i posadzeniu drzewa owocowego, pierwsze cięcie u większości z nich należy wykonać wiosną. Zaczynamy od skrócenia korony. Dzięki temu roślina lepiej się przyjmie i uzyska dogodne warunki do wzrastania. Jeśli drzewo charakteryzuje się rozgałęzieniem, trzeba pozbyć się wszystkich pędów bocznych rosnących nie dalej niż na wysokości 50 cm, natomiast reszta powinna zostać skrócona o 1/3 swojej długości.

Niezbędne jest również zredukowanie ilości pędów, które są bardzo silne, a swoją grubością zbliżają się lub zrównują z przewodnikiem. Podczas przycinania drzew i krzewów owocowych trzeba pamiętać o zachowaniu dość szerokich kątów pomiędzy pędami, dzięki czemu wpływa się na właściwy dostęp światła do rośliny i szybsze dojrzewanie owoców.

Jak wykonywać cięcie?

Technika przycinania drzew owocowych zależy od wielu czynników, między innymi gatunku, z którym mamy do czynienia, oraz panujących warunków atmosferycznych. Wyróżnia się kilka rodzajów cięć w zależności od celu, jaki chce się osiągnąć.

Zaliczamy do nich:

  • cięcie odmładzające,
  • cięcie formujące,
  • cięcie prześwietlające,
  • cięcie sanitarne,
  • cięcie korygujące.

Najważniejsze, zwłaszcza w pierwszej fazie uprawy, jest odpowiednie uformowanie drzewa. Szczególnie należy skupić się na nim przez pierwsze trzy lata. Później warto przejść do prześwietlania, zapewniającego dobre nasłonecznienie rośliny.

Przy przycinaniu istotne jest przede wszystkim pozbycie się gałęzi, które zaciemniają koronę. Zwróć uwagę na gałęzie, które są położone bardzo blisko siebie i zaczynają na siebie zachodzić i krzyżować się. Część z nich nadaje się do usunięcia. Zredukowania ilości wymagają także te gałęzie, które rosną do środka, zamiast na zewnątrz. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do cięcia.

Przy zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest przycinanie, bardzo ważna jest regularność, która wpływa na to, jak drzewo będzie się rozwijać. Tylko porządne, corocznie wykonywane zabiegi są w stanie przynieść pożądany efekt.

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Ze względu na specyfikę poszczególnych gatunków, operację cięcia drzew i krzewów owocowych trzeba przeprowadzać we właściwym czasie. Zabiegi dzieli się na te wykonywane w sezonie letnim (okres wegetacji) oraz zimowym (okres spoczynku). Pierwsze w kolejności powinny być jabłonie, grusze i śliwy. Przycinamy je pod koniec lutego.

Bardziej delikatne brzoskwinie i nektaryny wolą, kiedy jest już nieco cieplej, dlatego lepiej wybrać dla nich nieco późniejszy termin. Gatunkami, którymi trzeba zająć się latem, już po zbiorze owoców, są na przykład morele, wiśnie oraz czereśnie.

Zdjęcie główne: Couleur/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*