Jak bezpiecznie przechowywać meble ogrodowe przez jesień i zimę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy zbliża się sezon jesienno-zimowy, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie mebli ogrodowych i tarasowych przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jak to zrobić, aby cieszyć się dobrym stanem mebli przez kolejne lata? Sprawdź nasze wskazówki.

Zanim skupimy się na tym, jak prawidłowo przechowywać meble ogrodowe jesienią i zimą, zadbajmy o ich wyczyszczenie. Nie tylko szkodliwe warunki atmosferyczne, lecz także intensywne użytkowanie oraz powstałe wówczas zabrudzenia mogą wywołać szkody, prowadzące między innymi do rdzewienia. Bez względu na to, jak zamierzamy przechowywać meble, najpierw je oczyśćmy. Możemy użyć miękkiej gąbki lub ściereczki z mikrofibry, które zwilżymy w letnim roztworze myjącym. Jeśli nasze meble mają liczne rowki, zastosujmy delikatną szczotkę. Większe zabrudzenia usuniemy za pomocą sody oczyszczonej i szarego mydła. Po umyciu mebli możemy zaimpregnować je specjalnym preparatem albo polakierować. Dopiero po tych czynnościach skupiamy się na ich przechowywaniu. Jego sposób zależy od materiału, z jakiego wykonano meble ogrodowe.

Jak przechowywać meble ogrodowe z technorattanu?

Ogrodowe meble z technorattanu należą do najbardziej odpornych na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Mimo to w okresie jesienno-zimowym wymagają choć minimalnej ochrony. Po ich oczyszczeniu możemy przenieść je do garażu lub szopy – meble rattanowe wykonuje się z polietylenu, więc są lekkie i łatwo się je transportuje. Większość krzeseł można wkładać jedno w drugie, dzięki czemu nie będą zajmować wiele miejsca. Jeśli brakuje nam przestrzeni do przechowywania mebli z technorattanu, możemy trzymać je na zewnątrz, ale musimy zadbać o odpowiednie pokrowce przeciwdeszczowe. Warto wybierać te wykonane z trwałej kordury, mrozo- i wodoodporne. Szczególnie sprawdzą się pokrowce wzmocnione PCW i impregnatem.

Jak przechowywać metalowe meble ogrodowe?

Metalowe meble ogrodowe zazwyczaj są już dobrze zabezpieczone, więc można bez obaw przechowywać je w ogrodzie podczas jesiennych i zimowych chłodów. Jeśli jednak obawiamy się rdzewienia, możemy zdecydować się na wysokiej jakości pokrowce. Warto podkreślić, że żeliwne meble ogrodowe najbardziej są narażone na działanie korozji. Zanim okryjemy je pokrowcem, powinniśmy najpierw usunąć powstały na ich powierzchni nalot, a następnie zabezpieczyć całość specjalistyczną farbą ochronną. Z kolei meble aluminiowe wyróżniają się tak wysoką odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, że nie potrzebują nawet pokrowców.

Jak przechowywać meble ogrodowe z plastiku?

Choć uznaje się, że plastikowe meble ogrodowe zaliczają się do tych najtrwalszych, to nie są one tak solidne, jak te wykonane na przykład z polipropylenu. Jak zadbać więc o meble wykonane z plastiku? Najpierw powinniśmy wyczyścić je myjką ciśnieniową lub środkiem przeznaczonym do tworzyw sztucznych. Unikajmy preparatów, które zawierają mikrogranulki, ponieważ mogą porysować powierzchnię mebli.

Plastikowe meble ogrodowe możemy przechowywać na zewnątrz, ale tylko wtedy, gdy jesień i zima są w miarę ciepłe i łagodne. W przypadku bardzo niskich temperatur i mrozów meble lepiej schować w garażu lub w schowku, aby nie stały się kruche i łamliwe.

Zdj. główne: klickblick/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*