Oświetlenie z czujnikiem ruchu – jak podłączyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Oświetlenie z czujnikiem ruchu – jak podłączyć?

Materiał Partnera

AutomatykaOświetlenie ogrodowe

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nowoczesne systemy oświetleniowe są coraz chętniej wybieranym sposobem na doświetlenie ogrodu jak i wnętrza domu. Posiadając ten rodzaj urządzenia warto wiedzieć jak uniknąć błędów i zniwelować problemy w czasie eksploatacji. Jak prawidłowo podłączyć lampę z czujnikiem ruchu? I odwrotnie, jak podłączyć czujkę ruchu do oprawy?

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu?

Jak zamontować lampy z czujnikiem ruchu? Do zakupionej oprawy najczęściej dołączana jest instrukcja i korzystając z niej bezproblemowo podłączy się oświetlenie z detektorem ruchu. Problem może leżeć w samym wyborze lampy lub dokupieniu zewnętrznego czujnika ruchu. Warto sprawdzić ofertę dostępnych modeli na rynku. Najłatwiej jest zakupić lampę z wbudowaną czujką ruchu, bowiem montaż polega tylko na montażu oprawy. Jeśli jednak mamy lampę, do której planujemy dokupić zewnętrzny czujnik ruchu, będziemy musieli ingerować w system elektryczny oprawy oświetleniowej. Jak podłączyć czujkę ruchu?

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?

W tym wypadku, podłączenie czujnika ruchu będzie zależeć od rodzaju urządzenia. Trzeba ingerować w elektronikę, bowiem czujkę do lampy podłączamy pomiędzy źródłem światła, a źródłem energii.

Jak podłączyć czujnik ruchu do żarówki?

Podłączenie czujki ruchu do żarówki jest tak samo proste jak podłączenie do halogenu czy innej lampy. Należy podłączyć urządzenie pomiędzy źródło zasilania, a gniazdo żarówki.

Jak naprawić czujnik ruchu?

Wszystko zależy od rodzaju problemu w danym urządzeniu. Najbardziej popularne to:

  • Opóźnione włączanie się oświetlenia – powodem może być ustawiona zbyt niska czułość. W tym wypadku należy wyregulować lub zmienić położenie czujki. Jeśli jest to czujnik ruchu w lampie ściennej zewnętrznej to powodem złego działania mogą być warunki atmosferyczne takie jak: deszcz, mgła czy zbyt duża wilgotność powietrza. Są to naturalne zjawiska pogodowe, które zmniejszają zasięg czujnika. Lampę zewnętrzną z czujką należy zatem montować pod zadaszeniem.
  • Nie włącza się światło w lampie z czujnikiem ruchu – powodów tego może być bardzo wiele:
    • Nieprawidłowe podłączenie czujnika
    • Zła konfiguracja ustawień (np. natężenie oświetlenia ustawione na minimum)
    • Uszkodzona oprawa
    • Obiekty zasłaniające pole detekcji
  • Oświetlenie włącza się i wyłącza – przyczynami są:
    • Podłączenie lampy z czujnikiem w nieodpowiednim miejscu
    • Wahania w sieci elektrycznej
    • Klimatyzacja bądź przeciąg – w momencie używania czujnika PIR przy gwałtownym pojawieniu się zimnego powietrza w ciepłym pomieszczeniu może on wykryć zmianę temperatury między sektorami. Pomóc w tym może zmiana miejsca lampy z czujnikiem lub montaż czujnika dualnego.
  • Jeśli mimo wszystko nadal oprawa z detektorem ruchu nie działa poprawnie, należy zgłosić się do odpowiedniego serwisu lub producenta.

Czy czujnik ruchu działa przez szybę?

Na to pytanie jest odpowiedź prosta: tak i jednocześnie nie. Bowiem Czujnik PIR na podczerwień nie wykrywa ruchu przez szkło, ale czujnik mikrofalowy już tak.

Jaką lampę z czujnikiem ruchu wybrać?

Mając na rynku różne czujniki ruchu, jaki najlepszy możemy zakupić? Który detektor będzie najodpowiedniejszy do ogrodu? A jaki do przedpokoju czy korytarza? Zobacz na: https://ardant.pl/zewnetrzne/lampy-z-czujnikiem-ruchu-i-zmierzchu/, gdzie znajdziesz wiele modeli na elewację domu i do wnętrz nowoczesnych.

Jaki czujnik ruchu, PIR czy mikrofalowy?

Każdy z tych czujników ma swoje własne specyficzne właściwości. Zanim zdecydujemy się na wybór jednego z nich musimy określić własne potrzeby. Podstawowymi parametrami do rozpatrzenia jest zasilanie czujnika, kąt detekcji (od 90 stopni do 360 stopni) oraz odporność na warunki atmosferyczne. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, do czego ma służyć całe urządzenie, w tym wypadku lampa z czujnikiem ruchu. Jaki czujnik ruchu na schody? Jaki czujnik ruchu na zewnątrz? Jaka lampa z czujnikiem ruchu do przedpokoju? Przedstawiamy zalety poszczególnych czujek.

Czujniki PIR, czyli na podczerwień najczęściej używane są do systemów alarmowych, włączania oświetlenia czy wentylacji. Nie emitują one promieniowania podczerwonego. Wykrywają obiekty, których temperatura jest wyższa od otoczenia oraz pracują w obszarze kilku metrów. Jedną z nadrzędnych wad tego produktu jest brak możliwości regulacji czułości urządzenia.

Czujniki mikrofalowe cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że mikrofale przenikają przez plastik, drewno, szkło i inne cienkie materiały. Świetnie spisują się zamontowane w niewidocznych miejscach, stąd są chętnie stosowane w systemach alarmowych. Fundamentalną zaletą tychże czujek jest brak wrażliwości na zmiany temperatury otoczenia. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że cechują się wyższą ceną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*