Mury samonośne (oporowe) będą skutecznie oddzielać Twoją posesję, chroniąc przed wścibskimi sąsiadami i nieproszonymi gośćmi. Zazwyczaj wykonane są z bloczków betonowych, lanego betonu, poddanego obróbce drewna, skał lub głazów. Niektóre są łatwe w budowie, podczas gdy inne wymagają pomocy fachowca.
Przez lata rozmaite materiały, z których wznoszono mury samonośne, ożywiły krajobraz. Chociaż drewno jest niedrogim i prostym rozwiązaniem, nie wytrzyma tak długo, jak inne materiały budowlane. Wraz z rozkładem drewnianych elementów należy się liczyć z naruszeniem muru i integralności przestrzeni użytkowej. Kamienie, skały i głazy mogą tworzyć piękne ogrodzenia, ale ich instalacja jest kosztowna i pracochłonna. Ponadto konserwacja kamiennego muru stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ z czasem może podlegać erozji lub stać się domem dla ptaków i gryzoni.
Niektóre osoby wykonują ścianki oporowe z wylewanego betonu, podczas gdy inne decydują się na bloczki silikatowe. Proponowane ogrodzenia dostępne są w różnych kolorach i fakturach, dzięki czemu pasują do każdego otoczenia. Wspomniane konstrukcje są jednak sztywne. Nie poruszają się, ani nie uginają pod wpływem zmian klimatycznych, trzęsień ziemi i innych sił naturalnych.
Podczas projektowania i budowy ogrodzenia należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Zastanów się, jaki mur sprawdzi się najlepiej w danym miejscu. Sprawdź, czy wymaga wzmocnienia, a nawet jaki materiał będzie pasował do otoczenia i elewacji budynku.
Zanim wybierzesz miejsce na mur, upewnij się, że dokładnie znasz granice posesji oraz przebieg instalacji naziemnej i podziemnej, w tym systemy zarządzania deszczówką i nawadniania. Zobacz, na jakiej glebie zamierzasz zbudować ogrodzenie. Określ rodzaj, nośność gruntu, parametry naprężeń oraz kąt tarcia.
Zasadniczo podłoże powinno być twarde, zwarte i mocne. Upewnij się, że nie jest wilgotne. W przeciwnym razie może się kurczyć i rozszerzać, co uszkodzi mur samonośny. Warto też pamiętać, że piaszczyste gleby pozwalają na dobry drenaż. Zapoznaj się z raportem geotechnicznym, który opisuje rodzaj gleby, jej właściwości chemiczne i warunki wód gruntowych.
Wspomniane mury wykorzystują własny ciężar do utrzymywania gruntu za nimi. Zazwyczaj wykonane są z ciężkich materiałów, takich jak kamień, duże bloki betonowe lub beton wylewany na miejscu. Mogą być niskie (do 120 cm) lub sięgać do 400 cm bez wzmocnienia.
Podstawowe zasady inżynierii zapewniają stabilność grawitacyjnych murów samonośnych. Odlewana na mokro i napowietrzona konstrukcja bloczków cementowych sprawia, że ogrodzenie poradzi sobie w każdych warunkach. Sam rozmiar i waga muru zapewniają mu stabilność i trwałość. Co ważne, takie rozwiązanie jest bezpieczne i nie wymaga konserwacji.
Proponowany mur oporowy można zaprojektować w dowolnym stylu. Kamienne wykończenie wygląda pięknie i naturalnie. Chociaż ogrodzenie jest masywne, nie wymaga zaprawy i gwoździ. Po prostu trzeba ułożyć kamienie w stos za pomocą opatentowanego systemu.
Segmentowe mury oporowe składają się z modułowych bloków betonowych, które zazębiają się ze sobą. Bez odpowiedniego systemu odprowadzania wody zbocza mogą się zapadać lub osuwać. Unikalna konstrukcja pozwala na wznoszenie wyższych, bardziej stromych murów. Dostępne są wersje w różnych kolorach, rozmiarach i o rozmaitych fakturach. Dzięki temu na pewno znajdziesz coś, co Ci się spodoba.
Podczas projektowania muru samonośnego nie pomijaj walorów estetycznych. Wybierz materiał, który pasuje do otoczenia. Jeśli lubisz styl minimalistyczny, kamienne ogrodzenie z pewnością przypadnie Ci do gustu. Z kolei bloki betonowe nie wyglądają zbyt naturalnie. Jeżeli jednak masz patio z kostki brukowej, możesz zdecydować się na takie rozwiązanie. Do budowy muru oporowego możesz użyć różnych materiałów. Lany beton często otacza obiekty komercyjne. Z kolei na obszarach wiejskich lepiej sprawdzi się drewno impregnowane ciśnieniowo.