Jak urządzić taras w stylu angielskim?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Anglicy wymyślili ogródek przydomowy prawdopodobnie w XV wieku. Liczył się wtedy każdy kawałek ziemi. Sadzono w nim zioła, drzewa owocowe i kwiaty (przyciągały pszczoły do zapylania upraw). Taki ogródek łączył walory estetyczne z praktycznymi. 

Nowoczesne ogrody przydomowe wyglądają równie pięknie. Jadalne i ozdobne rośliny mieszają się, opadają na chodnik i tworzą kolorową plamę. Róże oplatają kratę, a malwy niedbale opierają się o ścianę. Sprawdź, jak zaprojektować romantyczny taras!

Jakie kwiaty na taras sprawdzą się najlepiej?

Jeśli chcesz odtworzyć wiejski klimat tarasu w stylu angielskim, posadź obok siebie róże, lawendę, ostróżkę i inne kwiaty. Dzięki temu nadasz swojej przestrzeni wyjątkowy charakter. Podczas projektowania ogrodu zwróć uwagę na malwy. To dwuletnie lub wieloletnie rośliny o prostych, nierozgałęzionych łodygach pokrytych warstwą włosków. Mają pojedyncze, różowe, fioletowe, białe lub żółte kwiatki ułożone w pęczki lub grona. Sprawdzą się idealnie w przydomowym ogródku. Wspaniale go ożywią. Kuszą delikatnym, słodkim zapachem.

Możesz również posadzić naparstnice. Posiadają wysokie, kolczaste, rurkowate kwiaty o białych, żółtych, fioletowych lub różowych płatkach. Dużą popularnością cieszy się też wisteria. Wspaniale wije się po ścianie, drzewie lub innych konstrukcjach ogrodowych. Zachwyca białymi, niebieskimi, różowymi lub fioletowymi kwiatami.

Aby stworzyć kwintesencję wiejskiego, angielskiego ogrodu, posadź kwiaty na skraju rabat i pozwól im rozlać się na ścieżki. Pomyśl o pachnących kwiatkach, które ocierają się o kostki domowników i gości spacerujących ścieżką.

Zdecyduj się na rośliny pnące

Przy projektowaniu tarasu w angielskim stylu możesz swobodnie wybierać różne rośliny. Upewnij się tylko, że będą miały dostęp do promieni słonecznych.

Myśl zarówno pionowo, jak i poziomo. Możesz posadzić bluszcz, glicynię lub winorośl. Wprowadzą wyjątkowy klimat, a jednocześnie zapewnią cień w upalny dzień. Taka przestrzeń zachęca do relaksu, dlatego postaw na tarasie eleganckie i wygodne drewniane, granitowe lub metalowe meble.

Zainstaluj solidne kraty, które rośliny pnące będą mogły swobodnie oplatać. Postaw je przy ścianach i drzwiach. Wprowadzą romantyczną, przytulną atmosferę.

Jak urządzić ogród na tarasie?

Starannie przystrzyżone żywopłoty tworzą geometryczną ramę klasycznego angielskiego ogrodu. Główne ścieżki wytyczają granice. Weź pod uwagę ograniczenia przestrzenne, potrzebę prywatności i ekspozycję klombów – możesz wybrać wysokie żywopłoty cisowe lub niższe w skrzynkach.

Idealnie rozplanowane trawniki odgrywają ważną rolę w klasycznym designie. Pamiętaj, by obsadzić trawą przestrzenie między żywopłotami, z wyjątkiem miejsc, w których planujesz grządki warzywne. Pomyśl o eleganckiej altance lub otwartej strefie wypoczynkowej, które zachęcą do odpoczynku na świeżym powietrzu

Postaw ławki, krzesła lub szezlongi w strategicznych miejscach. W ten sposób zachęcisz domowników i gości do spędzania czasu wśród pszczół i kwiatów.

>> Zobacz: Do jakiego stylu pasuje beton?

Posadź krzewy i małe drzewka wśród kwiatów, aby nadać rabatkom odpowiednią wysokość, strukturę i walory estetyczne. Jeżeli zamierzasz posadzić drzewa owocowe, krzewy jagodowe lub warzywa, potrzebujesz roślin, które zwabią pszczoły. Pomyśl o lawendzie, krwawniku pospolitym i astrach.

Odpocznij na tarasie

Podczas projektowania tarasu w stylu angielskim uwzględnij ceglane lub kamienne elementy, fontanny i ścieżki. Dzięki temu będzie wyglądał jak przedłużenie domu. Skoncentruj się na roślinach wieloletnich, by ogród zachwycał o każdej porze roku. Przestrzeń między nimi wypełnij jednorocznymi kwiatami.

Pamiętaj, by sadzić warstwami. Wyższe rośliny powinny znajdować się w tle, średnie na środku, a najniższe na pierwszym planie. Dzięki temu w pełni wydobędziesz ich piękno.

Pomyśl też o takich elementach dekoracji jak altanki i kratki ogrodowe. Nie tylko zwiększą funkcjonalność tarasu, lecz także podkreślą piękno winorośli i innych roślin pnących.

Anglicy wykorzystują każdą część ogrodu, zapomnij więc o tradycyjnych zasadach dotyczących odstępu. Wybierz kwitnące rośliny o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Mogą wylewać się na chodniki, wspinać się po kratkach i wychylać z donic. Jeśli chcesz podkreślić wyjątkowy charakter ogrodu, postaw budkę dla ptaków lub drewnianą huśtawkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*