Jak i kiedy należy kosić trawnik?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gęsty i pięknie prezentujący się trawnik wymaga pracy oraz zaangażowania. Nie wystarczy tylko nawożenie odpowiednimi nawozami, należy jeszcze go właściwie kosić. W jaki sposób należy to robić, aby nasz trawnik zawsze pięknie się prezentował?

Przygotowanie trawnika do zimy

Właściwe koszenie trawnika jesienią to podstawa, aby przymrozki nie miały negatywnego wpływu na trawnik. Ścięcie trawy zbyt krótko spowoduje jej przymarzanie, a pozostawienie zbyt długiej trawy spowoduje jej gnicie i namnażanie się różnych patogenów i grzybów. Ostatnie koszenie trawnika powinno odbyć się w połowie października – dzięki temu trawa będzie mogła poradzić sobie z nadchodzącą zimą.

Jeśli jesień jest ciepła i nie ma żadnych przymrozków, to ostatnie koszenie trawnika może odbyć się nawet początkiem listopada. Optymalna wysokość trawy na zimę to około 4 cm. Jesienią trawnik nie rośnie już tak szybko, dlatego też trawa nie powinna urosnąć przed nadejściem zimy. Najlepiej jest krótko przyciąć trawę na zimę – dzięki temu szybciej odbije na wiosnę, a Ty będziesz mieć piękny, zielony trawnik.

Inne zabiegi przed zimą

Koszenie nie jest jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym dla trawy przed zimą. Trawa powinna być również odpowiednio nawożona. Choć w Polsce trawy są mrozoodporne, to jednak niektóre gatunki są podatne na działanie mrozu. Trawy są zawsze podatne na wilgoć gleby i źle znoszą wiosenne roztopy. Dlatego przed zimą należy zastosować odpowiednie nawozy, które będą pomocne w przetrwaniu tych zimowych miesięcy.

Trawę przed zimą należy podsypać specjalnym nawozem zimowym i jesiennym – są to nawozy wieloskładnikowe, które zawierają bardzo dużo fosforu oraz potasu. Nawozy zimowe bardzo często mają związki mineralne, które uwalniają się wiosną – dzięki temu wzrost trawy na wiosnę jest przyspieszony, a trawa szybciej gęstnieje.

Aby trawnik pięknie się prezentował, to należy zbierać wszystkie liście, które opadają z drzew. Gdy liście zaczynają gnić, to tworzy się idealne środowisko dla patogenów i grzybów. Tym samym trawnik będzie się gorzej prezentował na wiosnę.

Przygotowanie trawnika na wiosnę

Pierwsze wiosenne koszenie jest bardzo ważne dla kondycji trawnika – dzięki temu jest bujny i gęsty. Od tego koszenia zależy, jak będzie prezentował się wiosną i jak szybko znaczenie odrastać. Pierwsze koszenie zależy od wielu czynników:

  • długości trawy skoszonej jesienią,
  • stanu trawy.

Bardzo często trawa po zimie jest zabarwiona na żółto, czyli została zaatakowana pośniegową pleśnią. Gdy tak będzie, to trawę należy skosić bardzo nisko. Pierwsze wiosenne koszenie trawy powinno odbyć się na najniższych ustawieniach kosiarki. Trawa szybko odrasta –  im niżej zostanie skoszona, tym odrośnie  bujniejsza i gęstsza.

Termin pierwszego wiosennego koszenia jest zależny od pogody oraz bujności trawy. Pierwsze koszenie może odbyć się już w marcu.

Niezbędne wiosenne zabiegi

Wertykulacja

Wczesną wiosną należy przeprowadzić wertykulację trawnika. Dzięki temu można wzmocnić trawę oraz pozbyć się mchu. Jeśli masz mały trawnik, możesz wertykulację przeprowadzić przez intensywne grabienie. Ten zabieg powoduje zagęszczanie się trawy.

Aeracja

Jest napowietrzaniem trawnika i poprawianiem struktury gleby. Należy go wykonywać po wertykulacji. Zabieg ten pobudza trawę do intensywniejszego wzrostu – w napowietrzonej glebie trawa lepiej rośnie. Aeracja polega na nakłuwaniu trawnika na głębokość 10 cm. Zabieg ten można przeprowadzić za pomocą urządzenia lub wideł.

Piaskowanie

Jest ostatnim wiosennym zabiegiem. Rozrzucanie piasku na trawę przyczynia się do jego intensywniejszego wzrostu. Piasek poprawia również przepuszczalność gleby.

Jak często kosić trawnik?

Jeśli chcesz, aby trawnik wyglądał pięknie, to należy go kosić raz w tygodniu. Tylko tak częste koszenie trawy zapewni mu atrakcyjny wygląd. Jeśli nie zależy Ci na idealnym wyglądzie trawnika, to możesz go kosić rzadziej, lecz musisz pamiętać, że wysokość trawy nie może przekraczać 8 cm.

Im trawa jest wyższa, tym gorzej znosi radykalną zmianę wysokości. Ogrodnicy zalecają, aby trawa była ścinana o maksymalnie 1/3 wysokości.

Częstotliwość koszenia jest zależna od:

  • pory roku,
  • temperatury powietrza,
  • wilgotności,
  • nawożenia,
  • gatunku trawy.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika nie jest trudna, lecz wymaga zaangażowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*